Ribaana Horm

Kinnisvaramaaklerid - kuidas valida õige maakler?

Kas mõtlete kinnisvaramaakleri palkamisele? Ligikaudu 82% kinnisvara omanikest kasutab kodu müümisel kinnisvaramaakleri abi, seega on eduka kinnisvaratehingu jaoks ülioluline õige kinnisvaramaakleri valik. Eestis on kokku ligikaudu 1500 – 2000 kinnisvaramaaklerit, nende seast ~250 on kutselised kinnisvaramaaklerid Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja registri andmete põhjal. 

kinnisvaramaaklerid

Uurige kinnisvaramaakleri kogemust

See ei pruugi tähendada, kui kaua kinnisvaramaaklerid on selles äris tegutsenud. Selle asemel uurige kui hästi maakler tunneb kohalikku kinnisvaraturgu ja kui palju on kinnisvaramaakler kursis majandusest tingitud muutustega. Küsige kinnisvaramaaklerilt infot selle kohta, milliste hindadega on müüdud antud piirkonnas sarnaseid objekte viimaste kuude jooksul. See aitab teil mõista, kas maakler on üldse kursis teie piirkonnaga.

Head maaklerid ei nõustu müüma kinnisvara, mida nad peavad ülehinnatuks. Kuna oma kodu õige hinnaga müüki panemine on kriitilise tähtsusega, siis on oluline, et kinnisvaramaaklerid hinnastaks teie kinnisvara õigesti enne müügiprotsessi algust.

Head kinnisvaramaaklerid elavad ja hingavad läbi turunduse ja müügi. Seda seetõttu, et müüdava kinnisvara turundamine ja aktiivne müük on see, mis kinnisvarale ostu kliendid toob. Küsige kinnisvaramaaklerilt, milline on tema turundusplaan teie kodu müümisel. Igal maakleril on oma turundusvõtted ja müügikogemus. Veenduge, et turunduseelarvesse oleks kaasatud professionaalne fotograaf, mitte fotograaf, kes teeb lainurkfotosid.

Kuidas hoiab kinnisvaramaakler teid kursis müügiprotsessiga

Rääkige kinnisvaramaaklerile, kuidas teile meeldib suhelda: sõnumi, telefoni või emaili teel. Küsige, kas kinnisvaramaakler edastab teile korrapäraselt tehtud turundustegevuste, statistika ja huvi tundnud klientide kohta infot (korra nädalas oleks mõistlik ootus) ja veenduge, et kinnisvaramaakleriga oleks lihtne ühendust võtta, kui teil on küsimusi või vajate värsket infot teie kinnisvaraga seoses toimuva kohta.

Samuti uurige, kas maakleril on kvalifitseeritud kolleeg, kelle poole pöörduda kui teie maakler pole kättesaadav või on puhkusel. Lisaks veenduge, et kinnisvaramaakler ei laseks kunagi kellelgi kinnisvara vaadata, ilma et teie kinnisvaramaaklerit või maakleri asendajat kohal poleks.

Leidke endale kinnisvaramaakler, kes on kergesti kättesaadav. Palgake endale keegi, kes suudab teie kodu erinevatel kellaaegadel näidata või – kui olete ostja – võib teid sobival ajal kinnisvaraga tutvuma viia.

kinnisvaramaaklerid

Mis on maakleri vahendustasu

Kinnisvaramaaklerite tavapärane komisjonitasu on 3-4%, mis võib jaguneda päris tihti müügiagendi ja ostja agendi vahel. Osa sellest läheb kõigepealt kinnisvarabüroole, nii et kinnisvaramaakler saab isiklikult sellest vahendustasust 35 – 60% endale.

Vahendustasu suurus pole aga kunagi kivisse raiutud ning läbirääkimisruumi võib olla. Tehke selgeks, millised müügiga seotud kulud tulevad maakleri vahendustasust ja mida peate võib-olla ise maksma (nt. kodu lavastus).

Milline on maakleri kontaktivõrgustik

See ei tähenda, et soovite teada, kui palju sõpru kinnisvaramaakleril sotsiaalmeedias on. Selle asemel tähendab see, et hoolite sellest, kui hästi nad on oma ettevõtte siseselt teiste maakleritega ja kinnisvarabüroode vaheliselt teiste büroode kinnisvaramaakleritega omavahel seotud. Kogenud kinnisvaramaakleril on tugevad sidemed ja nad on koostöövalmid teiste kinnisvaramaakleritega.

Soovitused

Ärge jätke seda punkti tähelepanuta. Uurige kinnisvaramaaklerilt viimatiste klientide poolseid tagasisidesid. Professionaalsel maakleril peaks olema võimalik teile näidata mitmeid kliente, kes on peale koostööd kirjutanud maaklerile tagasiside. Mine loe minu klientide poolseid tagasisidesid.

Otsige piirkonna ekspert

Palgake kinnisvaramaakler, kes teab piirkonnast palju. Need kinnisvaramaaklerid on ka tüüpilistest pakkumis- ja müügihindadest teadlikumad kui need kinnisvaramaaklerid, kes tavaliselt selles naabruskonnas ei tööta.

Üks võimalus kohaliku eksperdi leidmiseks on küsida kinnisvarabüroodelt või oma sõpradelt või sugulastelt, kas nad teavad kedagi, kes on seal palju kortereid või majasid müünud. Teine soovitus on vaadata läbi kinnisvaraportaalid ja vaadata, millistel maakleritel on teatud piirkondades kõige rohkem kuulutusi.

Leidke keegi, kes teile meeldib

Eelkõige peaksite otsima kinnisvaramaaklerit, kelle isikuomadused lähevad kokku teie omadega. Ärge valige maaklerit ainult kogemuse põhjal, vaid valige keegi, kes töötab teie heaks ja teiega koos. Sama oluline kui maakleri poolt pakutavad teadmised ja kogemused on ka tema võime teid protsessis sujuvalt juhtida. Kuigi kogemus on muidugi oluline, siis pole see tihtipeale määrav. Valige keegi, kes on meeldiv ja tõeline. 

Kinnisvara kiireks ja kõrge hinnaga müümiseks peavad omanik ja kinnisvaramaakler olema ühel lainel selle osas, kuidas nad kinnisvara turustavad, milline hind määratakse ning kuidas ja millal kodu näidatakse. Nende ideede kooskõlastamine on lihtsam, kui osapooled saavad omavahel läbi ja mõistavad üksteist intuitiivselt.

kinnisvaramaaklerid

Olge aus ja läbipaistev selle suhtes, mida te kinnisvaramaaklerilt ootate ja kui maakler ei vasta teie ootustele, siis liikuge edasi. Ärge kartke minna kellegi teise juurde, kui suhe ei tundu õige. Lõppude lõpuks peab kinnisvara müümine ja ostmine olema põnev protsess, mitte stressirohke kogemus.

Kui mõtled kinnisvara müümisele, siis saada kinnisvara müümise päring alloleval lingil või e-posti aadressile ribaana.horm@arcovara.ee või võta ühendust telefoni teel 58150946.